Skip to content

Liity Malmin lentokenttäyhdistyksen jäseneksi!

Malmin lentokenttäyhdistys ry on yleishyödyllinen yhdistys, joka esittää Helsingin kaupungille, että se jatkaa Malmin lentokentän operaattorina 1.1.2017 alkaen. Toiminta jatkuu ilmailumääräyksen AGA M1-1 mukaisena lentopaikkana. Malmin lentokenttäyhdistyksen on tarkoitus olla toimija, joka edustaa kaikkia Malmin lentokentällä toimivia tahoja kaupungin suuntaan.

Yhdistyksen toiminnan suunnittelussa ja operoinnissa ovat mukana lähes kaikki Malmilla toimivat yleishyödylliset yhdistykset. Suurin osa kentän nykyisistä kaupallisista toimijoista on ilmoittanut olevansa halukkaita jatkamaan kentän käyttöä uuden operaattorin kanssa. Yhdistyksen takana on seitsemän aktiivista ilmailuyhdistystä sekä useita ilmailu- ja muiden alojen yrityksiä.

Yhdistyksen tavoitteena on luoda monipuolinen ja elävä Malmin lentokenttä, jota voidaan käyttää monipuolisesti eri toimijoiden tarpeisiin ilmailua unohtamatta.

Lue lisää: www.efhfry.fi

Liity jäseneksi: www.efhfry.fi/liity/

Aihe: Uutiset.